BIBLIOTEKA MARZEŃ

ZRZĄDZENIE LOSU – MIKOŁAJ WYRZYKOWSKI

Mikołaj Wyrzykowski jest młodym pisarzem. Zakochanym w krajach południowej Europy. Chłopakiem, który przemierza Włochy, Hiszpanię i Francję. Ma głowę pełną pomysłów literackich, grono wspaniałych przyjaciół oraz plecak wypchany po brzegi marzeniami. Czy nie zaczyna się to jak dobre opowiadanie? Owszem. Taka właśnie jest najnowsza, bo już piąta pozycja literacka tego polskiego studenta z Francji.

„Zrządzenie losu” jest powieścią dla młodych ludzi, poszukujących swojej drogi w życiu i tych, którzy marzą o niezwykłej przygodzie. Jest tu oczywiście motyw drogi i to w wielu wymiarach. Bohaterowie wyruszają w swą podróż, by przez Strasburg i Paryż dotrzeć do Prowansji. Tam zostają na dłużej, by wtopić się w życie śródziemnomorskie. Po drodze mijają ludzi zostawiających ich z bagażem swoich doświadczeń, losów. Mieszają się rozterki z radościami. „To opowieść o wszystkich wątpliwościach przed wyborem drogi życiowej; o podróży oraz pisaniu, które uwalniają, otwierają, dodają wiary, prowadzą.”

Ale jest tu coś więcej. Pomiędzy kolejnymi rozdziałami autor rozmieścił swoje sny i marzenia. Tylko po części łączą się one z głównym wątkiem. Zawsze wychodzą z rzeczywistości, ale są zatopione w nocnych impresjach. Same tytuły zdradzają ich wewnętrzne drugie życie np.: Obraz w perfumerii, Dźwięk i cisza, Otwarte serce.

Ciekawi bohaterowie, zarówno ci z pierwszego planu i jak i drugiego. Ich historie są na tyle wciągające, że chciałoby się powiedzieć – co dalej? Jak potoczy się ich życie?

To powieść, którą czyta się przyjemnie i szybko. Pisana przystępnym językiem, poprawną polszczyzną. Dużo dialogów z elementami francuskich zdań. Autor jest młody, ale ma już swój charakterystyczny styl. Sądzę, że z każdą kolejną książką będzie nabierać jeszcze większej pewności i świadomości.

Co spodoba się jeszcze młodym ludziom? Mnie urzekła niespodzianka na końcu książki – spis piosenek na każdy dzień podróży, w których aut wymienia między innymi: Edith Piaf, Carlę Bruni, Alain Delon’a, Vanesse Paradis.

Najlepiej zacząć czytać „Zrządzenie losu” wraz z początkiem wakacji. Tak, by zabrać ją ze sobą w swoją podróż życia.

Dlatego właśnie, wraz z autorem mamy dla Was niespodziankę.

Do 20 czerwca do godziny 12:00 możecie zgłaszać pod postem na facebooku lub przez Messengera – kogo chcielibyście zabrać w podróż życia. Podczas losowania w czwartek o godzinie 20:00 wybierzemy osobę, która wraz z wybranym przez siebie przyjacielem otrzyma po egzemplarzu książki Mikołaja Wyrzykowskiego „Zrządzenie losu”

MIKOŁAJ WYRZYKOWSKI

„Zrządzenie losu”

Wydawnictwo Rudy Smok 2019