ATELIER SZTUKI

ZAPOMNIANY WŁOCH – MISTRZ SECESJI

Dziś będzie o Włochu, który życie spędził w Paryżu. O mistrzu secesji tworzącym grafiki I ilustracje. Artyście uzdolnionym, niejednokrotnie współpracującym przy filmach. Wciąż pozostaje do odkrycia, gdyż na pewno wielu z Was o nim nie słyszało.

MANUEL ORAZI

Manuel Orazi, a tak naprawdę Emmanuel Joseph Raphaël Orazi urodził się w 1860 roku w Rzymie. Otoczony sztuką starożytności i renesansu odwrócił się od niej, by tworzyć w duchu nowo powstającego ruchu secesji. Od początku swojej artystycznej drogi ilustrował i właśnie rysunek otworzył przed nim drogę paryskiego świata.

MANUEL ORAZI

Widzieliście jego plakaty dla  JOB, Modern House, French Wine League? To on współpracował ze słynnym teatrem Olympia czy też Théâtre de la Porte-Saint-Martin. Nie odmawiał pracy dla domów towarowych. Tworzył dla Le Figaro oraz Revue illustrée. Ilustracje Orazi’ego zdobiły dzieła Charlesa Baudelaire’a oraz Oskara Wilde’a.

MANUEL ORAZI

Znany jest szczególnie z pracy nad filmem L’Atlantide Jacques’a Feyder z 1921 roku, gdzie stworzył plakaty, kostiumy, scenografię. Sam osobiście nadzorował prace nad obrazem w Algierii.

MANUEL ORAZI

Jego secesyjne, barwne dzieła były idealne dla francuskiego świata awangardowego. Dekoracyjność, miękka linia, kolor, piękno świata. Czyż nie są wspaniałe?

Gdzieś jednak po drodze został zapomniany, a na czele mistrzów art nouveau stanęli Alfons Mucha, William Morris, Gustav Klimt.

MANUEL ORAZI

Manuel Orazi zmarł w 1934 roku.

W Paryżu jego prace możecie zobaczyć w Muzeum Carnavalet oraz Bibliotece Narodowej.