BIBLIOTEKA MARZEŃ

“ZAGINIONA SIOSTRA” TRACY BUCHANAN

Powieść ta rozpala zmysły i wzrusza, by za chwilkę całkowicie zmienić bieg na zakręcie życia bohaterów. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak to możliwe, że książka rozdziera serce i jednocześnie budzi nadzieje – to jest to dla Ciebie lektura obowiązkowa.

„Zaginiona siostra” autorstwa Tracy Buchanan to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej bestsellerowej autorki, a po fascynującej lekturze wiem już, że z pewnością nie ostatnie. Wciągnęła mnie w swój wir wydarzeń od pierwszych stron i nie zmieniło się to do samego końca.

Kiedy przeczytałam, że Backy podnosi słuchawkę telefonu i po drugiej stronie słyszy bardzo słaby głos długo niewidzianej matki, to klamka zapada. Wiedziałam już, że muszę poznać dalsze losach tych dwóch kobiet i to była bardzo dobra decyzja.

ZAGINIONA SIOSTRA TRACY BUCHANAN

Selma – matka Becky, która od samego początku przekonuje czytelnika, że jest bardzo nieszczęśliwa w małżeństwie, ale równie bardzo mocno kocha swoją ośmioletnią córeczkę. To pisarka, która po wątpliwym sukcesie pierwszej powieści bardzo chce napisać kolejną, ale niestety od dłuższego czasu kończy się tylko na planach. W takich targanych emocjami okolicznościach na drodze Selmy pojawia się tajemniczy Idris. Wtedy jej życie zmienia się w mgnieniu oka. Opuszcza rodzinę. Postanawia zamieszkać wraz z tym mężczyzną, a takze nieznaną sobie grupką ludzi w jaskini. Niespodziewanie dla samej siebie czuje wielką ulgę, a twórcza wena dosłownie wybucha i zalewa notatnik nową powieścią.

To, jak potoczą się losy Selmy, jaki wpływ będą miały jej decyzje na losy bliskich, pozostawiam bez odpowiedzi…

Backy – pani doktor weterynarii, która kocha swoje trzy psy bardziej niż ludzi. Dziewczyna leczy jeszcze swoje serce po tym, jak niespodziewanie tylko dla niej rozpadł się jej długoletni związek. Poza tym wiedzie całkiem normalne życie. Ma swoją przychodnię, ukochane psy, przyjaciółkę i wyjątkowego sąsiada, starszego pana, która z czasem staje się przyjacielem oraz opiekunem jej psów, kiedy jest potrzeba, W takim właśnie wydawałoby się poukładanym życiu, Becky odbiera telefon od matki, której nie widziała dwadzieścia lat. Selmie pozostało kilka dni życia, zatem oświadcza córce tę nowinę bez ogródek. Nie ma już czasu na kurtuazje, a w kolejce czeka kolejna niespodzianka. Jak łatwo można się domyśleć po tytule tej powieści, matka na łożu śmierci zdradza dziewczynie, że miała drugą córkę, którą zabrał jej…

Becky oczywiście podejmuje decyzję, by odszukać siostrę. Wyrusza zatem do Hiszpanii, gdzie widziano małą dziewczynką, która najprawdopodobniej jest ową zaginioną siostrą.

To jak zakończy się wyprawa dla Becki, również pozostawiam bez odpowiedzi. Dodam tylko, że poszukiwania zamienią się wręcz w podróż życia bohaterki.

Autorka prowadzi nas dwutorowo, ponieważ tutaj teraźniejszość przeplata się z przeszłością, a ja taki zabieg uwielbiam w książkach. W jednej chwili czytelnik jest w świecie Selmy w roku 1991, by zaraz po przewróceniu kartki pojawić się u Becky w 2018 roku. Poza tym wartka akcja i niespodziewany jej zwroty sprawiają, że nie chce się tej książki odłożyć na bok.

„Zaginiona siostra” to wyjątkowa powieść o życiu i konsekwencjach, jakie ze sobą niosą podejmowane przez nie decyzje. To również niesamowicie ciepła opowieść o relacjach z wielką tajemnicą w tle, która wręcz rozrywa serce,

Zostało mi też w głowie jedno zdanie z tej książki, które idealnie oddaje jej ducha, zacytuję je zatem:

„Na tym właśnie polegał mój problem, Zawsze za bardzo się bałam.”

Powieść wiele wnosi do świata czytelnika, ale mam wrażenie, że przełamywanie barier to jej główne motto. W pewnym sensie możemy się w niej przejrzeć niczym w lustrze, by zastanowić się nad swoimi decyzjami, które mogą wpłynąć również na naszych bliskich. Tracy Buchanan pokazuje czytelnikowi, że życie bez krępujących nas zobowiązań jest możliwe, ale nadal obciążone konsekwencjami. Decyzje, które podejmujemy, mają bowiem wpływ nie tylko na nasze życie, ale i naszych bliskich.

Zaskoczyło mnie, ale raczej w pozytywnym sensie, że autorka wplotła w tę powieść obyczajową taki ważny temat, jakim jest depresja poporodowa czy baby blues (przygnębienie poporodowe).

ZAGINIONA SIOSTRA TRACY BUCHANAN

Z przyjemnością też stwierdzam, iż Wydawnictwo Literackie stanęło na wysokości zadania i tę wyjątkową treść oprawiło stosownie. Bardzo przyjemna dla oka czcionka oraz odpowiednie marginesy sprawiają, że czytanie, patrząc oczywiście od strony praktycznej, jest bardzo przyjemne. Ponadto piękna okładka, która przyciąga wzrok i delikatnie wytłaczany tytuł wyczuwalny pod palcami pobudzają dodatkowe wrażenia.

„Zaginiona siostra” autorstwa Tracy Buchanan to ciepła, wyjątkowa powieść skłaniająca do refleksji. Ale jednocześnie jest idealną pozycją na urlop. Jeśli zatem planujesz swoje wakacje na plaży wśród szumu fal, to „Zaginiona siostra” jest wręcz pozycją obowiązkową.

Polecam zdecydowanie i gwarantuję chwile pełne emocji.

JOANNA CIESZYŃSKA

ZAGINIONA SIOSTRA

TRACY BUCHANAN

WYDAWNICTWO LITERACKIE 2021