BIBLIOTEKA MARZEŃ

WSPANIAŁOŚCI RZYMU – MARIO PRAZ. LEKTURA OBOWIĄZKOWA NA DZIŚ

Czy o Rzymie można pisać obiektywnie, nie zachwycając się nim z każdym kolejnym słowem? Ba! Czy można pisać negatywnie? Owszem! Jak się okazuje może powstać niezwykle ciekawa i bardzo prawdziwa w swej realności książka.

“WSPANIAŁOŚCI RZYMU” MARIO PRAZ

Mario Praz to włoski eseista, znawca angielskiej literatury i miłośnik sztuki. Jego to właśnie spojrzenie na Wieczne Miasto odkrywamy we „Wspaniałościach Rzymu”. To całkowicie inne ujęcie niż przywykliśmy do tej pory. Oddając hołd mistrzowi Piranesiemu, oprowadza nas po zabytkach miejsca, którego dusza, jak sam mówi: „już odeszła, pozostają jej kamienne zwłoki, nad którymi wzruszamy się w milczeniu, bez łez powodzi i burzy westchnień…” Dlaczego? Odkryjcie to czytając słowo po słowie.

Wybierzcie się na spacer z Berninim. A może chcecie poznać historię Schodów Hiszpańskich, które powinny nazywać się Schodami Francuskimi! (tak, właśnie francuskimi). Niezwykle interesującą autor pisze również o innych rzymskich dziełach. Piękna opowieść o Piazza Navona, w którym „zakochamy się od pierwszego wejrzenia”, czy też niejako kronika o Tybrze będącą „niemiłą niespodzianką i rozczarowaniem”, stanowią świat zapomniany, świat dawnych lat.

Praz przeprowadza nas w krainę nieznaną, jak dolina Poussina, którą pewnie niejednokrotnie chodziliście, nie zdając sobie sprawy, ze właśnie tam wybitny francuski malarz zachwycał się przyrodą. Bo krajobraz Rzymu, jego przyroda, natura nie zna granic.

“WSPANIAŁOŚCI RZYMU” MARIO PRAZ

Dla autora, piszącego te eseje w połowie XX wieku, zdobycze nauki i techniki rozwijającego się miasta stawały się automatycznie zagrożeniem. Warto zauważyć, że te literackie dzieła powstawały między 1940 a 1964 rokiem i już wtedy Praz zauważył zmieniające się oblicze Rzymu. Ciekawe, co powiedziałby dziś, gdy miasto na zawsze już utraciło pierwotne piękno w gąszczu samochodów i wszechobecnych turystów?

“WSPANIAŁOŚCI RZYMU” MARIO PRAZ

„Wspaniałości Rzymu” są lekturą o smutku tych, co kochają sztukę. To niezwykle przejmująca opowieść pisana językiem żywym i mądrym. Powiem Wam, że właśnie dziś, gdy jesteśmy zamknięci w swych domach i patrzymy na Rzym opustoszały, książka ta robi niezwykłe wrażenie.  Miasto żyje, choć życiem innym niż dotychczas. Jak czytamy:

„Pod bezlitosnym rzymskim słońcem, dla kogoś, kto potrafi je dostrzec, kamienie żyją z taką intensywnością, że zakrawa to na halucynację.”

Warto spojrzeć na miasto, na nasze życie, z taką siłą uczuć.

 

WSPANIAŁOŚCI RZYMU

Mario Praz

Fundacja Terytoria Książki

Gdańsk 2019