ATELIER SZTUKI

WIELKI LEONARDO I FRANCJA

15 kwietnia 1452 urodził się Leonardo da Vinci. Pytacie, dlaczego mówimy o włoskim mistrzu na francuskim portalu?

Przede wszystkim najsłynniejsze jego dzieło, jak również chyba na świecie, znajduje się w Paryskim Luwrze. On sam spędził na dworze w Amboise kilka  swoich ostatnich lat. Co więcej, prawdopodobnie właśnie we Francji spoczywają jego szczątki.

Mona Lisa – tajemnicza piękność, którą możemy oglądać w Muzeum w stolicy, wędrowała z samym Leonardem przez całe jego życie. Dlaczego? Tego się już nie dowiemy. Faktem jest jednak, że po śmierci malarza, obraz trafił do Włoch, ale nie na długo.  Wielbiciel Mistrza – sam Franciszek I wykupił dzieło za bagatela cztery tysiący złotych koron (około 9,7 milionów dzisiejszych dolarów). Płótno wisiało w Fontainebleau oraz w Wersalu, by na końcu zostać w Luwrze. Ale to nie była taka piękna historia. O kradzieży La Giocondy przeczytać możecie na France & Style https://franceandstyle.pl/kradziez-mona-lisy-wciaz-wiecej-pytan-niz-odpowiedzi/

Amboise – od 1516 roku miasto stało się domem Leonarda. Zamieszkał niedaleko rezydncji wspomnianego wcześniej Franciszka, w posiadłości Clos Lucé (Cloux). Teraz dwór przekształcono w muzeum, w którym można podziwiać prace mistrza.  W pobliskim ogrodzie natomiast imienia Leonarda da Vince – interaktywne makiety naturalnych rozmiarów n.in. pojazd opancerzony.

23 kwietnia Leonardo sporządził testament. 2 maja roku 1519 zmarł w Cloux. Zgodnie z jego życzeniem został pochowany 12 sierpnia  w kościele kolegialnym Saint Florentin w Amboise. Niestety Rewolucja Francuska dotknęła również i to miejsce. W czasie walk kościół  został zniszczony. W roku 1863 poeta Arsène Houssaye odnalazł szczątki i resztki płyty z  grobowca z literami: EO…DUS VINC. Uznano, że to grób Leonarda, który przeniesiono do kaplicy Św. Huberta.

„Życie dobrze użyte jest długie” miał powiedzieć. Czyż nie jest to prawdziwe zdanie, jak patrzymy na życie Leonarda? W tym roku mija 500 lat od jego śmierci. Włochy świętują. Francja świętuje. W Amboise już szykują wspaniałe eventy:

https://www.amboise-valdeloire.com/destination-amboise-chateaux-loire/leonard-de-vinci/amboise-fete-les-500-ans-de-leonard/?fbclid=IwAR1ml2Q8rgXYNXjAfXBHAC83baF3c306NXnP_PegxjjSumNUMKrUDT-xCEU