MIEJSCA Z DUSZĄ

WAHADŁO FOUCAULTA W PARYŻU – NIE TYLKO ECO

Paryż, Umberto Eco i Wahadło Foucaulta – nie tylko książka, ale i historia naukowca.

Dokładnie 3 stycznia 1851 roku w domu przy skrzyżowaniu rue d’Assas i rue de Vaugirard w Paryżu, niejaki Jean Bernard Léon Foucault rozpoczął pierwsze doświadczenia z wahadłem, które niebawem zyskało jego imię.

Wahadło Foucaulta znajdujące się obecnie w Panteonie pokazuje obroty ziemi za pomocą drutu i kuli przyczepionej u jej jednego końca. Wokół wahadła ustawione są słupki z numerkami. Pokazują one godziny od 1 do 24. W ciągu całego obrotu wahadło dotyka niejako każdego słupka. W ten sposób fizyk udowadnia istnienie ruchu obrotowego ziemi. Nie będę wam tu przedstawiać dokładnych obliczeń matematyczno – fizycznych po pierwsze nie o to chodzi, a po drugie nie umiałabym tego wytłumaczyć (historia sztuki daleko jest od nauk ścisłych😊). Najważniejsze jest to, by będąc w Paryżu zobaczyć wahadło – naprawdę robi wrażenie.

Druga kwestia to sama postać Foucault. Zmarł w bardzo młodym wieku, mając zaledwie 49 lat od lat zmagając się ze stwardnieniem rozsianym. Co ciekawe, nie został pochowany w Panteonie, a na cmentarzu Montparnasse. Do jego sukcesów należy jeszcze przypisać wyznaczenie prędkości światła oraz wynalezienie żyroskopu.

W 1988 roku Umberto Eco wydał powieść o znamiennym tytule „Wahadło Foucaulta”, która jest obowiązkową lekturą dla miłośników kryminałów, tajemnic, filozofii i samego Eco.

A jeśli nie jesteście właśnie we Francji, to również w Polsce możecie zapoznać się z eksperymentalnym wahadłem. W kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, znajduje się najdłuższe wahadło – aż 46,5 metra długości liny. Natomiast w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik wisi najcięższe wahadło (242 kg).