MIEJSCA Z DUSZĄ

ST PIERRE DE MONTMARTRE I JEGO TAJEMNICE

St Pierre de Montmartre to jedna z najstarszych świątyń Paryża. Tuż obok wielkiej Sacré Coeur, a kryje wiele tajemnic.

Artyści, młyny, kawiarnie… Moulin Rouge, Place Pigalle, Place du Tertre i oczywiście Sacré Coeur.  Gdzie jesteśmy? Oczywiście Montmartre. Ale czy rzeczywiście, tylko te zabytki oraz atrakcje tam odnajdziemy?

Myślę, że nie każdy z Was zwiedził niewielki kościółek znajdujący się z boku wielkiej bazyliki. Po bliższym zapoznaniu okazują się perełką.

Kościół Saint-Pierre de Montmartre to jedna z najstarszych świątyń Paryża. Jej początki sięgają czasów rzymskich. Wewnątrz do dnia dzisiejszego stoją cztery marmurowe kolumny pamietające początki miasta. Według niepotwierdzonych dotąd informacji nieco później miała w tym miejscu znajdować się świątynia Świętego Dionizego, którego na wzgórzu ścięto (Dionizy jest także patronem Francji).

Kościół Saint-Pierre de Montmartre

Pewne mamy jednak inne fakty. Król Ludwik VI nabył zniszczoną budowlę w 1133 i rozpoczął budowę nowej świątyni. Powstały kościół romański został konsekrowany już w 1147 roku i stał się Opactem benedyktynek. Pierwszą przeoryszą klasztoru została sama Adelajda Sabaudzka – żona Ludwika, która tu została pochowana.

Ale jak widzimy, świątynia nie jest czysto romańska.  Nawa została przebudowana w XV wieku stąd sklepienie krzyżowe wsparte na filarach.

W XVI wieku wybuchł pożar (widziany aż z Luwru), który zniszczył sporą cześć świątyni. Podczas prac remontowych została odnaleziona ukryta pod posadzką krypta, w której prawdopodobnie odprawiał Msze Święty Dionizy.

Jednak sama świątynia nie ma łatwej historii. Pomimo pielgrzymów i zainteresowania nią królewskiego dworu, pojawiają się nowe problemy.

Brak funduszy, upływ czasu sprawiają, że kościół powolutku zaczyna się sypać. W 1765 udaje się wykonać fasadę. Niestety nadchodzi Wielka Rewolucja.

Kościół Saint-Pierre de Montmartre

Kościół został całkowicie okradziony, zniszczony i zbezczeszczony. Dopiero w 1838 rozpoczęto renowację kościoła. Niestety ponowny pożar budynku, wojna francusko-pruska, Komuna Paryska i laicyzacja społeczeństwa położyła kres staraniom. Świątynia musiała odczekać kolejne lata, by na nowo ktoś zechciał ją odnowić.

André-Félix Narjoux w 1897 publikuje tekst o zapomnianej architekturze kościoła. Dzięki temu już trzy lata później rozpoczęto przywracać świetność tego miejsca. Zniszczone witraże zastąpiono stylizowanymi. Z oryginalnych części zewnętrznych możecie podziwiać absydę i dzwonnicę.

Całość została oczyszczona i oddana do użytku jako kościół parafialny.

Kościół Saint-Pierre de Montmartre

Dziś skromnie stoi w cieniu Bazyliki Sacré Coeur.  Jest bardzo cichym miejscem. Niewielu tu turystów zagląda. Ale przyznam Wam, że słońce, które tu wpada sprawia nieziemskie wrażenie. Jego promienie nadają kamieniom przepiękne barwy, pisząc na nowo ich historię.