CIEKAWOSTKI

RODIN I TANIEC – WYSTAWA W PARYSKIM MUZEUM

Wiosna w Paryżu zaczyna się 7 kwietnia. To właśnie dziś nastąpi otwarcie wystawy „RODIN ET LA DANSE”.  Świat tańca wielkiego mistrza rzeźby to połączenie ekspresji ciała, napięcia mięśni, a przy tym delikatności i subtelności. Jego zachwyt tą formą sztuki to wynik spotkań z tancerzami z Kambodży, którzy przybyli na Wystawę Światową do Paryża. Pojawiają się w jego życia nazwiska takie jak Hanako i  Loïe Fuller, którą znamy z XIX wiecznych plakatów oraz Isadora Duncan amerykańska tancerka, która jednak życie spędziła w Paryżu.

Wystawa, którą będziemy mieli okazję zobaczyć w Musée Rodin potrwa  do 22 lipca. Zorganizowana została tak, by pokazać studium pracy nad ruchem i inspiracją ciałem. Mistrz dochodzi do rzeźbiarskich eksperymentów z ciałem i równowagą. Bada jego możliwości szukając wszędzie piękna.

Niewątpliwie ta czasowa wystawa jest okazją, by spędzić w muzeum trochę więcej czasu. Miejsce wspaniale położenie, w samym sercu miasta. Ogród urzekający kwiatami i zieloną roślinnością wśród rzeźb na świeżym powietrzu to idealny dzień w Paryżu. Jeśli pamiętacie sceny z filmu „O północy w Paryżu” i dyskusje głównych bohaterów na temat muz Mistrza to koniecznie sami je odwiedźcie, by chłonąć atmosferę tamtych czasów.

Wystawie towarzyszy katalog:

„Rodin et la danse” pod redakcją Christine Lancestremère – kuratorki wystawy. Pozycja ma aż 255 ilustracji.

 

 

 

Musée Rodin,

19 boulevard des Invalides,

75007 Paris

 

Zdjęcia:

Autoportret Rodin, https://pl.wikipedia.org/wiki/

Rzeźby oraz Ogród w Muzeum, zbiory Redakcji