ATELIER SZTUKI

GODZINKI KSIĘCIA DE BERRY – POKŁON TRZECH KRÓLI

Znów wracamy do średniowiecznej sztuki. Tym razem miniatura z Godzinek Księcia de Berry i “Pokłon trzech króli” z pierwszej połowy XV wieku. Ten modlitewnik jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych w dziejach historii sztuki.

Jak pisał Jean Paul Couchoud:

“Dzięki darowi bystrej obserwacji, bracia Limburg pierwsi odtworzyli linią i kolorem noc, cienie rzucane przez przedmioty, śnieg, burzę na morzu, z drobiazgową wiernością odtwarzali zamek, drzewo, tkaninę, włosy, klejnoty. Ten realizm przedmiotów zachowuje doskonałą czytelność w rytmicznej, niezwykle wytwornej równowadze, dzięki czemu dzieło braci Limburg, chociaż nie byli Francuzami z urodzenia, łącząc marzenie z codziennością, stało się jednym z najważniejszych źródeł malarstwa francuskiego

Ten modlitewnik jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych w dziejach historii sztuki. Czy wiecie, że to właśnie poniżej prezentowana stronica jest pierwszym przedstawieniem śniegu w pejzażu europejskim!

A do tego wyobraźcie sobie, że wielkość Godzinek to zaledwie 29 x 21 centymetrów.

Dzieło powstało na zamówienie księcia Jana de Berry około 1410 roku. To 206 kart zdobionych ręcznie z setką ilustracji oraz kalendarzem na 12 miesięcy, który zdobią całostronicowe ilustracje.

Na kartach odnajdujemy posiadłości Księcia, a także możemy zapoznać się ze średniowiecznym Paryżem.

Dziś modlitewnik uznawany jest za jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki średniowiecznej.

Przez najbliższy rok będę Wam prezentować jedną z kart na kolejny miesiąc.