MIEJSCA Z DUSZĄ

PARYŻ W RZYMIE? ODKRYJCIE FRANCJĘ W WIECZNYM MIEŚCIE

Paryż w Rzymie? Owszem! Tuż niedaleko Schodów Hiszpańskich, przy Viale della Trinità dei Monti znajduje się przepiękna Villa – Akademia Francuska.

VILLA MEDICI RZYM – AKADEMIA FRANCUSKA

Jej losy sięgają starożytności, kiedy właśnie w tym miejscu mieściła się villa Lukullusa – rzymskiego wodza, który jednak zasłynął z… organizacji nieziemskich uczt. Jednak, jak to z Rzymem bywało, z czasem pałac uległ zniszczeniu, a jedno z najlepszych miejsc w mieście porosło roślinnością.

Dopiero w roku 1576 Ferdynard I zakupił posiadłość i przy pomocy architekta Bartolomeo Ammantiego odnowił ogrody oraz całkowicie przebudował posiadłość. Dzięki nim, dziś podziwiamy renesansową rezydencję z 8 – hektarowymi ogrodami. Mieszkali tu Medyceusze, zaprzyjaźnieni przyjaciele, a nawet Galileusz po walce z inkwizycją.

VILLA MEDICI RZYM – AKADEMIA FRANCUSKA

Villa nie została jednak w rękach Włochów zbyt długo. Po podboju przez Napoleona trafiła jako zdobycz Francuzów. To właśnie wtedy Bonaparte przeniósł w jej mury, siedzibę Akademii Francuskiej założonej przez Ludwika XIV w Rzymie.

W jej salach kształcili się wybitni francuscy twórcy, którzy po artystycznych stażach wracali do rodzinnego kraju. Tutaj spędzali czas m.in.: Boucher, Fragonard, Ingres, Corot, Debussy, Berlioz.

VILLA MEDICI RZYM – AKADEMIA FRANCUSKA

Przez moment mieszkańcem Villi był sam Markiz de Sade, który jak się domyślacie, korzystał raczej z tutejszych uroków życia.

W dzisiejszcyh czasach villa służy stypendystom francuskich uczelni. Jest jednak możliwość jej zwiedzania, po wcześniejszym umówieniu się z przewodnikiem (w języku angielskim, francuskim, włoskim).

Ogromnie Wam polecam byście spędzili tu trochę czasu. Wspaniałe wnętrze, zadbane i dopieszczone ogrody oraz nieziemskie widoki na Wieczne Miasto. ‘

VILLA MEDICI RZYM – AKADEMIA FRANCUSKA
VILLA MEDICI RZYM – AKADEMIA FRANCUSKA

W ramach współpracy francusko – włoskiej zapraszam Was również do galerii France & Style, gdzie będziecie można zapoznać się z najnowszymi fotografiami Wiecznego Miasta.

http://galeriasztuki.franceandstyle.pl/kategoria-produktu/fotografia-wlochy/