BIBLIOTEKA MARZEŃ

PARYŻ NA WEEKEND – PRZEWODNIK CELOWNIK

Wybieracie się do Paryża w podróż służbową? A może macie tylko kilka dni na zwiedzanie stolicy świateł? Jeśli tak, to przewodnik Paryż wydawnictwa Helion będzie dla Was bardzo dobrym rozwiązaniem.

To nie jest publikacja dla tych, którzy miasto już znają oraz pragnę pogłębiać swa wiedzę odkrywając coraz to nowsze tajemnice, które w sobie kryje.

Przewodnik – celownik to przede wszystkim atlas z bardzo praktycznymi wskazówkami, adresami, informacjami. Czytelna, jasna mapa zawiera ikony najważniejszych obiektów i zabytków. Indeks ulic pozwala szybko znaleźć adres, którego akurat potrzebujemy.

Ale to nie tylko atlas. Autorki książki uzupełniły publikację o krótką historię miasta jak również indeks ponad stu atrakcji turystycznych. Wśród nich punkty ważne dla Polaków. Większość z nich opatrzone zdjęciem oraz bardzo podstawowymi informacjami: adresem, dojazdem, godzinami otwacia czy cenami biletów. Jeśli znajdziemy trochę czasu,  możemy powędrować troszkę dalej. Bazylika Saint – Denis, Chatres, Chantilly czy Fontainebleau są tutaj opisane. Znajdziemy tu najważniejsze obiekty, których za pierwszym razem szukają turyści.

Brakuje mi jednak osobnej mapki metra. A przecież z niego najczęściej korzysta się podczas krótkich wyjazdów. Niejednokrotnie podczas pierwszych pobytów w Paryżu kilkakrotnie w ciągu dnia jeździłam właśnie metrem.

Na końcu, podobnie jak w innych tego typu publikacjach, możemy poznać najpopularniejsze zwroty w języku francuskim. Przydatne adresy, jak np Ambasady, hoteli, sklepów, lotnisk również mają tu swoje miejsce.

Sama forma przewodnika jest bardzo zręczna, jeśli możemy użyć takiego sformułowania. Nie jest zszyta. Zastosowanie oprawy spiralnej pozwala na swobodne przekładanie stron. Sprawdza się to w czasie wędrówek. Nie musimy się martwić, że kartki nam wypadną.

Wszystko ze sobą współgra. Choć ja dla mnie, Paryż – Celownik jest trochę ubogą wersją przewodnika. Myślę, że nie spełniłby oczekiwań wymagającego turysty. Tak jak wspomniałam na początku, będzie idealny dla tych, którzy poszukują zwięzłych, dokładnych rozwiązań na pierwsze poznanie miasta. Na pewno za nim przemawia również cena. W większości księgarni możecie go kupić już za niecałe 30 złotych

 

Paryż

Przewodnik-celownik

Wydawnictwo Helion – Bezdroża

Aneta Pazik, Joanna Uchto