MIEJSCA Z DUSZĄ

NOWE ATENY W PARYŻU – MIEJSCE ARTYSTÓW I POLSKICH TWÓRCÓW

W Paryżu powstały Nowe Ateny! Nie, nie teraz! Prawie 200 lat temu. Gdzie się znajdowały i co z nimi ma wspólnego nasz Mickiewicz i Chopin dowiecie się z artykułu…

NOWE ATENY PARIS

Podczas wielkiej przebudowy stolicy w pierwszej połowie XIX wieku, miasto zyskało nowe ulice, parki, skwery, a nawet całe dzielnice. Burzono ciasne, średniowieczne uliczki, by w ich miejscu pojawiły się ogromne bulwary. Nowe kamienice miały zastąpić zabudowę pamiętająca czasy królów.

I właśnie wtedy zmieniono również tereny na wschód od Gare St Lazaire. Na terenach pokrytych łąkami i polami, na których działały tylko nocne lokale, zaczęły powstawać eleganckie apartamenty. Klasyczne fasady, urokliwe dziedzińce, architektura nawiązująca do najbardziej proporcjonalnych, eleganckich i wzorcowych wręcz motywów. Nowa dzielnica kryła się między ulicami La Rochefoucald, Tour des Dames, Placem Pigalle, a kościołem Notre Dame de Lorette.

18 października roku 1823 roku autor Journal des débats politiques et littéraires – Adolphe Dureau de la Malle nazwał nową dzielnicę  – Nowymi Atenami – właśnie nawiązując do jej inspiracji.

Bardzo szybko okazało się, że miejsce jest wymarzone dla artystów, Zamieszkała tu George Sand z Ary Schefferem. Dziś w ich willi mieście się Musée de la Vie Romantique, które warto zobaczyć, by poznać klimat tamtych czasów.

Ale to nie jedyni mieszkańcy. Jeśli była Sand, to pojawił się również Fryderyk Chopin. A tuż obok Adam Mickiewicz, który mieszkał przy St. Nicolas d’Antin, a następnie już jako mąż Celiny Szymanowskiej, przy Rue de la Pépinière.

FRYDERYK CHOPIN
ADAM MICKIEWICZ

Oczywiście atelier mieli tu wybitni tamtych czasów: Delacroix, Géricault, nieco później Renoir, Gauguin.

Na rue de la Rochefoucauld znajduje się wspaniałe Musée national Gustave Moreau. Pisałam o nim wcześniej tu: https://franceandstyle.pl/382-2/

Również tutaj powstała Café de la Nouvelle Athènes, niezwykła kawiarnia z tarasem wychodzącym na Plac Pigalle. Właśnie w niej Manet namalował obraz „Śliwka” a Dagas słynny „Absynt”.

ABSYNT – DEGAS
ŚLIWKA MANET

Sto lat później mieścił się tu klub jazzowy Chez Bricktop. Na jego deskach występowała Josephine Baker i Cole Porter, a do stałych bywalców należeli Hemingway oraz Francis Scott Fitzgerald. Miejsce spotkań artystów już niestety nie istnieje (w 2004 roku kamienica została zburzona).

Café de la Nouvelle Athènes
JOSEPHINE BAKER

Jednakże cała dzielnica Nowych Aten jest do dziś. Możecie przejść uliczkami, po których wędrowali artyści. Spocząć na ławeczce w jednym z przepięknie zachowanych dziedzińców. To niezwykle piękne miejsce na spacer nawet w deszczu:) gdyż przed Wami wiele ciekawych miejsc, w których możecie się skryć.