ATELIER SZTUKI

MUZEUM CLUNY W PARYŻU – DZIELNICA ŁACIŃSKA

.

Piękno muzeum Cluny w Paryżu zachwyciło mnie już od pierwszego spotkania. Historia starożytnego Paryża miesza się tu ze średniowiecznymi mnichami i oddaje w pełni swój urok w dziełach, które się w nim znajdują

Dzielnica łacińska

To właśnie w Quartier Latin tuż obok Boulevard Saint Michel i Boulevard Saint  Germain znajduje się jedno z najstarszych miejsc w mieście. W starożytności były tu Termy rzymskie, których pozostałości możecie oglądać do dnia dzisiejszego. Wodę do nich pobierano z Arcueil.  Istniały w pełnej swej klasie tylko 100 lat, kiedy to pod koniec III wieku zniszczone zostały przez najazdy barbarzyńców. Taki stan trwał aż do XIV wieku.

MUZEUM CLUNY

Średniowiecze

W roku 1330 Opat Cluny – Pierre de Chalus otrzymał ruiny wraz z przyległym terenem. Dlaczego oni? Benedyktyni mieli bardzo rozbudowany system klasztorny. W Burgundii (właśnie w CLUNY) ich opactwo stanowiło wzór do naśladowania. W Paryżu mieli swoje kolegium.

Właśnie w dzielnicy Łacińskiej wznieśli swoją pierwszą, paryską siedzibę. Początkowo niewielka, została rozbudowana za kolejnego Opata – Jacques’a  d’Ambois. To właśnie jego pałac zwiedzamy obecnie.

MUZEUM CLUNY

Budynek muzeum

Klasztor w kształcie litery U z ośmioboczną wieżą oraz wewnętrznym dziedzińcem otoczony był murem kamiennym. Przylegał bezpośredni do ulicy.  W wieży już w od 1747 działało obserwatorium. Okres rewolucji również nie ominął tego miejsca. Benedyktynów wyrzucono, a klasztor zaczęto sprzedawać. Dopiero w 1833 roku Alexandre du Sommerard  – kolekcjoner i miłośnik sztuki – wykupił całość. Właśnie w tym miejscu trzymał gromadzone latami dzieła, które po jego śmierci zostały skatalogowane i udostępnione publiczności w 1844 roku jako

Musée de Cluny

W zbiorach Muzeum mieści się ponad 300 eksponatów ze średniowiecznej katedry Notre Dame,  kościoła St Germain des Prés, Sainte Chapelle. Odnajdziemy tu arrasy, gobeliny, obrazy, rzemiosło artystyczne, ceramikę i iluminowane księgi. Możemy obejrzeć tkaniny koptyjskie, bizantyjskie.

MUZEUM CLUNY

Do najcenniejszych skarbów Muzeum Cluny należą niewątpliwie:

  • Rzeźby z Galerii Królów odkryte na tyłach Opery z czasów panowania króla Filipa Augusta (XIII wiek)
  • Złota róża z Bazylei złotnika Minucchio da Sieny
  • Godzinki z pierwszej połowy XV wieku
  • Witraże z Bretanii, z Bazyliki St Denis, Sainte Chapelle czy też z zamku królewskiego z Rouen
  • Cykl tapiserii Damy z jednorożcem (opisywałam ją tutaj: )
  • Kapitele z nawy kościoła Sa Germain des Prés
  • Emalie z Limoges z końca XII wieku
  • Rzymskie ruiny
MUZEUM CLUNY
MUZEUM CLUNY
MUZEUM CLUNY

Na zwiedzanie potrzeba trochę czasu. Może nie jest duże, ale wartość dzieł i ich piękno wymaga skupienia. Pierwsza moja wizyta była ponad 20 lat temu i już wtedy rozkochałam się w średniowieczu. Kolejne spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu, że średniowiecze jest CUDOWNE.

Strona Muzeum:

https://www.musee-moyenage.fr/