MIEJSCA Z DUSZĄ

MORZE, HISTORIA I NOWOCZESNOŚĆ – CZYLI STUDIA FILOLOGICZNE NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

Filologia romańska jest niezwykle interesujący kierunkiem studiów. To nie tylko praktyczna nauka języka francuskiego, ale i cały wachlarz tematyczny: sztuka, kultura, literatura, historia, polityka. Chcielibyśmy przedstawić najlepsze w Polsce Uczelnie Wyższe, które oferują studia filologii romańskiej. Zaczynamy od…

Gdańsk – miasto, które oferuje wspaniałą atmosferę, niezapomniane chwile nad morzem, zabytki i muzea. Poszczycić się może również największą uczelnię wyższą w regionie, jaką jest Uniwersytet  Gdański. Na 11 Wydziałach studiuje prawie dwadzieścia osiem tysięcy studentów oraz doktorantów. Sama kadra naukowa to ponad 1800  pracowników.

W roku 2015 do użytku został oddany nowy budynek Wydziału Neofilologii w ramach Kampusu Bałtyckiego UG w Gdańsku. Mieści się w nim m.in. Instytut Filologii Romańskiej, nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe,  sale komputerowe, pomieszczenia dla dziekanatu, a także centrum e-learningowe. Budynek wyposażony jest w nowoczesne technologie i urządzenia (np. systemy do tłumaczeń translatorycznych, kabiny symultaniczne), a także sala teatralna.

Na Wydziale Filologicznym działa 30 kół naukowych oraz teatrów studenckich. Organizują one przedsięwzięcia naukowe, wyprawy terenowe w egzotyczne miejsca, konkursy translatoryczne, akcje studenckie, tematyczne studencko-doktoranckie konferencje naukowe. W ścisłej współpracy z Wydziałem działa Akademickie Centrum Kultury Alternator oraz Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość blondynki, który organizuje projekcje filmowe. Na miłośników śpiewu i tańca czekają odnoszące sukcesy na całym świecie: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca Jantar.

Wydział oferuje indywidualną ścieżkę kształcenia tak zwany tutoring. Metoda czerpiąca z najlepszych anglosaskich oxfordzkich wzorów, polega na indywidualizacji procesu kształcenia. Certyfikowani tutorzy pracują ze studentami nad indywidualnymi lub grupowymi projektami naukowymi, których efektem jest doskonalenie umiejętności translatorskich lub prowadzenie badań kulturoznawczych w mniej lub bardziej egzotycznych krajach świata np. Ekwadorze czy na Łotwie. Na spersonalizowanych zajęciach z wykładowca studenci na różne sposoby zgłębiają swoje zainteresowania naukowe.

Czym charakteryzują się same Studia Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Gdańskim?

Przede wszystkim proponowane są dwie zasadnicze opcje: I i II stopień. W przypadku pierwszego z nich język można opanować na poziomie C1, w drugim C2. Dodatkowo na każdym z nich student uczy się drugiego języka w stopniu komunikatywnym. Podczas studiów poznają również kulturę krajów francuskojęzycznych oraz zdobywają kompetencje zawodowe, które rozwijają w ramach praktyk studenckich w szkołach, biurach tłumaczeń, wydawnictwach i firmach międzynarodowych. Co bardzo ważne, każdy student może skorzystać z programu Socrates-Erasmus i spędzić semestr lub rok we Francji, w Belgii, w Hiszpanii lub w Turcji. Instytut współpracuje z CEDEFLES przy Université Catholique de Louvain-la-Neuve w Belgii, Groupe de Recherche sur l’Image et le Texte (GRIT) przy Université Catholique de Louvain-la-Neuve.

W ramach kół naukowych, można między innymi wziąć udział w projektach teatralnych i filmowych lub doskonalić warsztat tłumacza kabinowego w profesjonalnym laboratorium. Są to studia dziennie. Ale Uniwersytet przygotował również studia zaoczne dla chętnych, którzy pracują, a mimo to chcą pogłębiać swą wiedzę.

Studenci kończą studia w wybranej przez siebie specjalizacji: translatorycznej, nauczycielskiej,  „Kultura i media”. Daje to ogromne możliwości rozwoju od nauczyciela, wykładowcy, tłumacza w biurach, instytucjach, działalności w szeroko pojętej kulturze, agencjach reklamowych, branży turystycznej.

A jak wygląda proces rekrutacji?

Od 20 czerwca uruchomiona zostanie elektroniczna rejestracja. Do dnia 10 lipca w przypadku I stopnia i 14 września (II stopnia) można składać podania.

Na studia I stopnia – konkurs świadectw. Brane są pod uwagę stopnie z języka polskiego, francuskiego oraz z jednego przedmiotu do wyboru: historia, matematyka, drugi język obcy, geografia. Co ciekawe język francuski nie jest wymagany.

Studia II stopnia – w zależności od skończonego kierunku I stopnia. Jeśli była to filologia to obowiązuje konkurs ocen z dyplomu oraz średnia. W przypadku innego kierunku wcześniejszego, dodatkowo rozmowa kwalifikacyjna potwierdzająca znajomość języka francuskiego. W roku ubiegłym na 65 miejsc zgłosiło się 141 kandydatów. Próg punktowy wynosił 62,20.

Studia na Uniwersytecie Gdańskim to morze, historia, nowoczesność i przyszłość.

Więcej informacji: https://fil.ug.edu.pl/

Materiały i zdjęcia dzięki uprzejmości Instytuty Filologii Gdańskiej