BIBLIOTEKA MARZEŃ

“LISTY O SZTUCE” RILKE

Niezwykłe listy RAINER MARIA RILKE – tylko się wczytać w ciszy i skupieniu..

Po raz kolejny Wydawnictwo słowo/obraz terytoria obdarowało mnie cudowną książką. Do tego typu literatury wraca się przez całe życie, za każdym razem odkrywając ją na nowo

Jakiś czas temu przedstawiłam na łamach France & Style listy Rilke’go do żony. Dziś mam przyjemność zaprosić Was do jego tekstów o sztuce.

Listy pisane przez całe życie do swych przyjaciół i znajomych są kwintesencją wiedzy o współczesnym świecie sztuki, a jednocześnie duchowym arcydziełem, które czyta się z gorącym sercem.

Wszystkie one są niezwykle serdeczne, przepełnione miłością, troską, wiarą.

„Moja Najszanowniejsza, Najczcigodniejsza Hrabino, siedemnasty jest zbyt piękną datą jak na to, żebym nie miał odczuć pokusy umieszczenia jej na kilku karteczkach, na których niech mi wolno będzie odpowiedzieć na Pani życzliwy list.”

Takie piękne słowa odnajdujemy w zasadzie w każdym z  listów. Opowiada w nich o rzeźbie, malarstwie, muzyce i oczywiście literaturze. Czytamy, a jednocześnie przenikamy w głąb duszy poety. Niejednokrotnie rozważaniom towarzyszy wątek osobistych przeżyć. Biograficzna część wspaniale uzupełnia dzieło epistolograficzne. Podobnie jak w poprzedniej książce wyłania się przed nami obraz człowieka rozkochanego w sztuce. Ale co ważniejsze człowieka, który potrafi o niej pisać wspaniale i czule, niczym poeta romantyczny o swojej wybrance.

Niezależnie, od którego listu zaczniecie czy do którego powrócicie ponownie, zawsze zaskoczy Was cos nowego. Nowe spojrzenie, nowy element, nowa perspektywa. Czasy świata będącego już przeszłością. Z wielką przyjemnością sięgam po Rilke’go. Odkąd poznałam jego twórczość  przeszło dwadzieścia lat temu, stał się jednym z moich ulubionym pisarzy. Sądzę, że każdy znajdzie w jego pracach coś dla siebie. Warto chyba również rozpocząć z nim przygodę właśnie od listów. To właśnie w nich odnajdziemy prawdziwego mężczyznę – poetę. Zwiedzimy z nim Europę, poznamy wspaniałych ludzi, a przede wszystkim odbędziemy podróż przez sztukę.

Jak sam pisze: „…Żadna książka, tak samo jak żadne słowne wsparcie, nie może zdziałać nic decydującego, jeżeli ten, do kogo ona trafia, nie jest gotowy na głębokie przyjęcie i poczęcie, jeśli godzina jego powrotu nie nadeszła.”

Czy jesteście więc gotowi na spotkanie z autorem?

RAINER MARIA RILKE

Listy o sztuce

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria 2019