MIEJSCA Z DUSZĄ

LES DEUX MAGOTS- PARYŻ I KAWIARNIE

Les Deux Magots jedna z najbardziej znanych kawiarni w Paryżu. Na czym polega jej urok? Myślę, że na historii, którą ją stworzyła i karmiła przez te wszystkie lata.

“Jasne, stiukowe ściany odbijają blask zapalonych świec. Zapach rozlanego wosku unosi się nad drewnianym stolikiem. Nade mną chińska figura. Jakby za chwilę miała skoczyć z filaru i przysiąść się do mnie. Nie wiem, czy jest ładna czy raczej targowa? Bardziej symboliczna, nostalgiczna, zabytkowa. Patrzyli na nią surrealiści i intelektualiści. Francusko-chińskie Margot! – Napijecie się ze mną kawy?”

“PARYSKI ŚWIT” Magdalena Leszner Skrzecz

Tak opisywałam w swojej ostatniej książce kawiarnię, której historia sięga początków XIX wieku.

W samym sercu dzielnicy Saint-Germain-des-Prés znajdziemy kilka wspaniałych kawiarni, w której duch pisarzy, malarzy i filozofów nam towarzyszy. Jedną z nich jest właśnie Les Deux Magots.

SAINT GERMAIN DES PRES

Jej początki wcale jednak z kawą nie są związane. w jej wnętrzach mieścił się bowiem…butik z orientalnymi dewocjonaliami! Chińskie figurki górujące do dnia dzisiejszego na filarze są pozostałością właśnie pierwotnego sklepu. Spodobały się natomiast tak późniejszym właścicielom, iż nie tylko pozostawili je, ale i nazwę kawiarni związali z “LES DEUX MAGOTS”

W 1873 roku chińskie różnorodności przeniosły się w inne miejsce Paryża, by w 1885 narodziła się tutaj kawiarnia z likierami i absyntem. Miejsce pokochali artyści: Paul Verlaine, Arthur Rimbaud. Nieco póżniej: surrealiści, kubiści: Pablo Picasso, Fernand Léger, pisarze: Ernest Hemingway. Po II wojnie światowej egzystencjaliści: Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir.

Miejsce to słynie również ze specjalnej nagrody literackiej przyznawanej od 1933 roku, jako przeciwieństwo Nagrody Gouncourtów.

Grupa przyjaciół: André de Richaud, André Derain, Jean Puyaubert, Roger Vitrac, Georges Ribemont-Dessaignes, Alejo Carpentier, Michel Leiris, Jacques Baron, Armand Megglé, Robert Desnos, Saint-Pol-Roux, Paul Georges Klein i Georges Bataille zasiadła w pierwszym posiedzeniu jury, by wybrać autora, który ich zdaniem powinien zostać nagrodzony.

Pierwszym zwycięzcą został Raymond Queneau za powieść Le Chiendent.

W tym roku nagrodę otrzymał Emmanuel Ruben za “Szablę”

Ale cały urok tego miejsca jest przede wszystkim w otoczeniu: Opactwo Saint-Germain-des-Prés, St Sulpice, Ogród Luksemburski, liczne galerie, księgarnie, małe uliczki.

Oczywiście nie ukrywajmy – serwowane jedzenie jest wyśmienite.

Słynna sałatka Les Deux Magots z kurczakiem i fasolką zieloną – palce lizać.

Gorąca czekolada Chocolat des Deux Magots à l’ancienne warta jest swej ceny.

Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was na kawę, by usiąść przy stoliku któregoś ze słynnych twórców minionych lat.

LES DEUX MAGOTS

http://www.lesdeuxmagots.fr/