LEON BAZILLE PERRAULT
ATELIER SZTUKI

LEON BAZILLE PERRAULT – MALARSTWO

Leon Bazille Perrault – Przedstawiciel akademizmu, ambasador honorowy Francji i stały twórca paryskich salonów. Malarz dzieci i mitologii.

Leon Bazille Perrault

Urodził się w 1832 w Poitiers i tam też uczęszczał do szkoły. Jego rodzina nie była zamożna, ale dbała o wychowanie i edukację dzieci. Młody Leon uczęszczał do szkoły rysunku, gdzie zbierał już liczne pochwały. Od najmłodszych lat dużo pracował i ćwiczył rękę między innymi w renowacji fresków kościoła w Poitou.

Jako dziewiętnastolatek dostał stypendium do paryskiej École des beaux-arts. Nauki pobierał w pracowni Williama Bouguereau, ale dość szybko obrał swoją drogę. Zafascynowany mitologią, romantyzmem, z czasem stając się mistrzem akademizmu francuskiego.

Leon Bazille Perrault

Początkowo nie odnosiła zaskakujących sukcesów. Nie powiodło mu się w konkursie Prix de Rome, o nagrodę którą wielu się starało. Dopiero podczas wystawy na paryskim Salonie został zauważony. Jego mitologiczne dzieła dosięgły aż Filadelfii, Wiednia i Londynu. Wielokrotnie nagradzany medalami, a nawet Legią Honorową, zdobył zaufanie samego Napoleona III. To on zamówił u Perrault obraz, który otworzył przed nim bramy. Intersujący jest fakt, że malarz rozpoczął nową ścieżkę tematyczną – dzieci.

Leon Bazille Perrault
Leon Bazille Perrault

Skromne, biedne, naturalne, prawdziwe – takie są twarzyczki małych istot, które spoglądają na nas z płócien Perrault. To właśnie one przyniosły mu największą sławę i dziś są w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

A jakim był człowiekiem?

Według opisów bardzo pracowitym. w swojej pracowni spędzał całe dnie. Przykładał dużą wagę do spokojnego życia rodziny. Był żonaty z Marie-Louise, z którą miał 6 dzieci. Mieszkali w domu przy Boulevard Lannes w Paryżu (o której to ulicy również napiszę Wam w osobnym poście), gdzie przyjmują licznych gości.

Leon Bazille Perrault

Malarz zmarł w Royan- miejscowości nad Atlantykiem. Tam schorowany wyjeżdżał przez ostatnie kilka lat swego życia. Jego ciało spoczywa wraz z żoną i córką na paryskim cmentarzu Passy.

Leon Bazille Perrault