KULTURA,  SZTUKA

KINO CHARLIE I… 9 PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

Filmowa Łódź nie jest tylko reklamowym sloganem. Działa tu Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, w której studiowali m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. Istnieje Muzeum Kinematografii. Znajduje się Wytwórnie Filmów Oświatowych, Opus Film oraz Toya Studios. Miasto  jest również często scenografią dla powstających w mieście filmów. Wystarczy wspomnieć choćby „Ziemię Obiecaną” czy tegorocznego kandydata do Złotej Palmy w Cannes czyli „Zimną Wojnę” Pawlikowskiego.

Ale jest jeszcze jeden obiekt filmowy, który zasługuje na uwagę – Kino Charlie. To miejsce, w którym można zobaczyć wszystkie dobre filmy, te bardziej i mniej znane. Ale łączy je jedno – są dobre, ambitne, nietuzinkowe. Trudno uwierzyć, że kino Charlie istnieje w Łodzi już 24 lata. Od tego czasu możemy oglądać filmy z całego świata, brać udział w festiwalach, przeglądach, konkursach i wszystkich wydarzeniach, które organizują. Do najważniejszych z nich należą m.in.: Festiwal Twórców “Powiększenie”, Ogólnopolski Festiwal Kina Niezależnego “OFF jak gorąco”, Międzynarodowy Festiwal Animacji “ReAnimacja”. Na zaproszenie kina do Łodzi przyjechali wybitni twórcy tacy jak: Agnieszka Holland, Zbigniew Rybczyński, Michael Nyman, Ryszard Horowitz, Terry Jones, Jean-Luis Trintignant, Zbigniew Preisner, Krzysztof Kieślowski.

Przy kinie działa Stowarzyszenie “Łódź Filmowa”, wspólnie z którym od 2000 r. realizują szereg projektów filmowych i artystycznych, jak chociażby: “Przegląd Przedwojennego Kina Żydowskiego”, “Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych” czy “Dni Portugalii”. Tworzą również pierwsze w Polsce Archiwum Zwiastunów Filmowych..

Charlie to również Nagroda Filmowa – Złoty Glan. Laureatami zostają twórcy niezależni, przeciwstawiających się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej. Złotego Glana otrzymali m.in. Lech Majewski, Grupa “Łódź Kaliska”, Zdzisław Beksiński, Andrzej Czeczot, Zbigniew Libera oraz Tomasz Bagiński.

W roku 2009 Charlie zostało uhonorowane nagrodą PISF-u dla najlepszego podmiotu prowadzącego kino.

A samo kino? Obecnie dla widzów przygotowane są dwie sale kinowe wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt nagłośnieniowy Dolby Stereo SR, perełkowe ekrany oraz bardzo wygodne konferencyjne fotele. Ponadto duża sala posiada dodatkowe nagłośnienie (32 głośniki) zamontowane na suficie, które może służyć jako oddzielne nagłośnienie sali podczas konferencji lub jako wzmocnienie efektów dźwiękowych podczas oglądanych filmów. Obie sale przystosowane są do obsługi imprez z udziałem najnowocześniejszych nośników audiowizualnych. Widzowie czekający na filmy mogą zwiedzić Galerię, w której wystawiane są prace młodych artystów oraz napić się kawy w Filmowej Kawiarence.

W chwili obecnej Kino Charlie przygotowuje się do 9 Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, które przypada w tym roku w Łodzi w dniach 7 – 13 maja. Organizowany przez Instytut Francuski przegląd ukazuje najlepsze filmy francuskojęzyczne ostatnich lat. Znajdziemy wśród nich zdobywców Cezarów oraz Złotych Palm.

Dla miłośników kina francuskiego i naszych czytelników proponujemy konkurs, w którym do wygrania są dwie pojedyncze wejściówki na dowolnie wybrany seans z Przeglądu Nowego Kina Francuskiego . Wystarczy dokończyć zdanie:

„KINO FRANCUSKIE JEST DLA MNIE…”

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem wysyłajcie na nasz adres mailowy: franceandstyle@gmail.com  Czekamy do dnia 29 kwietnia – niedziela. Ogłoszenie wyników nastąpi 1 maja na portalu France & Style oraz na fanpage: https://www.facebook.com/franceandstyle/

 

9 Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Charlie:

FILM OTWARCIA – 7 maja, godz. 19:00

120 UDERZEŃ SERCA – 120 BATTEMENTS PAR MINUTE.

DRAMAT, FRANCJA 2017, REŻ. ROBIN CAMPILLO

W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.

 

8 maja, godz. 18:00

PARYŻ I DZIEWCZYNA – JEUNE FEMME

DRAMAT, FRANCJA, BELGIA 2017, REŻ. LÉONOR SÉRRAILLE

Paula właśnie zakończyła dziesięcioletni związek i jest na skraju załamania nerwowego. Doszczętnie spłukana, w towarzystwie kota, który stanowi jej jedyny majątek, powraca do Paryża po długiej nieobecności. W trakcie poznawania różnych osób, które los stawia na jej drodze, bohaterka nabiera determinacji, aby zacząć wszystko od nowa – i tym razem wyłącznie na swoich zasadach.

 

9 maja, godz. 18:00

CIERPLIWI PACJENCI – PATIENTS

DRAMAT, FRANCJA 2016, REŻ, MEHDI IDIR, GRAND CORPS MALADE

 

Wstawać, ubierać się, chodzić, grać w koszykówkę – tych wszystkich czynności Ben nie potrafi wykonywać w chwili, kiedy po ciężkim wypadku trafia do ośrodka rehabilitacyjnego. Jego nowi znajomi to tetraplegicy, paraplegicy, osoby z urazami czaszkowo-mózgowymi… Krótko mówiąc: inwalidzi z najwyższej półki. Razem będą odkrywać, czym jest cierpliwość. Będą walczyć, żartować, drzeć się na siebie, flirtować, a przede wszystkim wspólnie znajdą siły, by na nowo uczyć się życia.

 

10 maj, godz.19:00

SIEROTA – ORPHELINE

DRAMAT, FRANCJA 2016, REŻ, ARNAUD DES PALLIÉRES

Portret jednej kobiety na czterech różnych etapach życia. Mała dziewczynka ze wsi bierze udział w tragicznej zabawie w chowanego. Nastolatka miota się od ucieczki do ucieczki i od mężczyzny do mężczyzny, bo wszystko to jest lepsze niż jej smutny dom. Młoda dziewczyna z prowincji przybywa do Paryża, gdzie ociera się o katastrofę. Spełniona kobieta ufa, że przeszłość jej nie dopadnie. Cztery różne aktorki wcielają się w jedną i tę samą postać.

 

11 maj, godz. 19:00

BARBARA – BARBARA

DRAMAT BIOGRAFICZNY, FRANCJA 2017, REŻ, MATHIEU AMALRIC

Mathieu Amalric łączy w “Barbarze” swoje twórcze zainteresowania, występując po obu stronach kamery. Co więcej, jest reżyserem nie tylko na planie, ale i w filmie. Bowiem Yves, w którego rolę się wciela, przygotowuje się do nakręcenia fabuły o popularnej francuskiej piosenkarce. Obserwuje Brigitte, aktorkę bardzo sumiennie przygotowującą się do powierzonego jej zadania, i nie jest pewien czy więcej inspiracji czerpie od niej, czy może od samej Barbary.

 

12 maj, godz. 18:00

ISABELLE I MĘŻCZYŹNI

UN BEAU SOLEIL INTÉRIEUR

DRAMAT, KOMEDIA, FRANCJA, BELGIA 2017, REŻ, CLAIRE DENIS

Isabelle mieszka w Paryżu. Jest rozwiedzioną, samotną matką. Jako kobieta dojrzała wie, czego chce i wie, co sama może zaoferować. Po latach rozczarowujących relacji, po raz kolejny próbuje znaleźć miłość. Chce odszukać tę jedyną, prawdziwą i do końca życia, chociaż chyba już przestała w nią wierzyć. Spotyka na swej drodze nowego mężczyznę, przy którym przeżywa skrajne emocje: od radości i nadziei po zagubienie i smutek.

 

12 maj, godz. 19:45

JEANNETTE. DZIECIŃSTWO JOANNY D’ARC – JEANNETTE L’ENFANCE DE JEANNE D’ARC

MUSICAL, FRANCJA 2017, REŻ. BRUNO DUMONT

Bruno Dumont nie przestaje zaskakiwać. Tym razem ulubieniec nowohoryzontowej publiczności wziął na warsztat biografię Joanny d’Arc. Zamiast jednak skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, reżyser postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. Łącząca żarliwą wiarę z nieposkromionym gniewem Joanna, tak jak wielu bohaterów francuskiego reżysera, zostaje umiejscowiona na pograniczu grzechu i świętości. Sam film, mimo historycznego kostiumu, stanowi natomiast celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy.

 

13 maj, FILM ZAMKNIĘCIA – GODZ. 18:00

MOMO – MOMO

KOMEDIA, FRANCJA 2016, REŻ. VINCENT LOBELLE, SÉBASITEN THIÉRY

André i Laurence to bezdzietna para, mieszkająca na cichych przedmieściach Paryża. Wiodą spokojne i raczej nudne życie. Pewnego dnia odkrywają w swoim domu nieproszonego gościa – mówiącego obcym dialektem dziwaka, który oznajmia im, że jest ich synem. André, wierząc, że padli ofiarą pomyłki lub naciągacza, nie chce mieć z nim nic wspólnego. Natomiast Laurence, w obliczu czegoś tak niewytłumaczalnego, nagle staje się matką, którą nigdy nie była i przyjmuje z otwartymi ramionami swojego odnalezionego syna, a także jego żonę i psa…

 

 

 

Materiały i zdjęcia dzięki uprzejmości Kina CHARLIE w Łodzi.

Zdj. Dariusz Kulesza