MIEJSCA Z DUSZĄ

KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W AMIENS – DLACZEGO JEST TAK WYJĄTKOWA?

To nie prawda, że nie znamy twórców najpiękniejszych gotyckich dzieł. Ich nazwiska widzimy na witrażach, rzeźbach, kamieniach, z których są zbudowane, a nawet w centralnych miejscach we wnętrzach.

„W roku 1220 rozpoczęto dzieło budowy tego kościoła. Biskupem był wonczas Evrart; królem Francji Ludwik, syn Filipa. Ten, który był mistrzem dzieła, nazywał się Robert z Luarches, po nim przyszedł Tomasz z Cormont, zassie po nim jego syn Renaud, który umieścił ten napis w roku Wcielenia 1288”

A gdzie? Na białym marmurze we wnętrzu katedry w Amiens – jednej z najpiękniejszych gotyckich katedr na świecie i największych we Francji.

Pożar pierwszej świątyni w XII wieku sprawił, że szybko rozpoczęto budowę nowego kościoła już w stylu gotyckim. Co ciekawe, twórcy nie dysponowali dużym terenem. Tylko mała część, na której wznosił się poprzedni był możliwy do wykorzystania. Po bokach znajdowały się jeszcze dwa inne kościoły, domy, uliczki. Prace rozpoczęły się od południowej strony transeptu – czyli w zasadzie od środka, nie od wejścia głównego. Dlaczego to takie istotne? Wyobraźcie sobie budowę domu od tarasu, poprzez pokoje wewnętrzne, kuchnię a na końcu wejście do domu! Wszystko jeszcze na 42 metry wysokie. Tak, właśnie 42,3 metry wysokości ma nawa główna w Amiens. Imponujące, prawda?

Co istotne, dziś wchodząc do katedry oczarowuje nas niewyobrażalnie wysokie wnętrze, smukłość, wertykalizm budowy, światło wpadające poprzez ściany witraży. Architekci osiągnęli tu mistrzostwo. Długość nawy głównej sięga ponad 143 metry. Każdy element świątyni zmusza wręcz widza do spojrzenia w górę i do samego środka – na ołtarz.

Katedra w Amiens pozostaje dziełem najwspanialszego rozkwitu sztuki gotyckiej. Pamiętajcie o jej twórcach, którzy wykonali ogromną pracę, wykazali się niezwykłą wyobraźnią, wiedzą, intuicją i artyzmem.

Materiał zdjęciowy – zbiory redakcji