ATELIER SZTUKI

JEAN – HONORÉ FRAGONARD MISTRZ GRASSE

Przenosimy się do małego miasteczka pachnącego kwiatami, w którym 5 kwietnia 1732 roku urodził się malarz lekkich, rodzajowych scen,  Jean – Honoré Fragonard.

W Grasse twórca spędził swoje dzieciństwo, ale wydaje się jakby atmosfera tego miejsca naznaczyła jego twórczość. Lekkość jego obrazów, rozświetlone kolory, sceny na świeżym powietrzu są niejako odzwierciedleniem atmosfery lazurowego świata. Żył pomiędzy pachnącym lawendą miasteczkiem a Paryżem. W stolicy uczył się pod okiem  mistrzów tamtych czasów –  Jeana Chardina i François Bouchera. Od jednego przejął operowanie światłem, od drugiego umiłowanie kobiecego ciała. Ale w obu przypadkach dodał do tego swoja wrażliwość, dzięki czemu jego postacie nie są pozbawione duszy i uczuć. Niewątpliwie wpływ na jego twórczość miały liczne podróże i możliwość obcowania z dziełami wielkich artystów. Kilka lat spędził we Włoszech, odwiedził również Wiedeń, Drezno, Pragę.

Obracał się w świecie bogatych mecenasów,  co zostało przerwane z pierwszymi odgłosami Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Uciekł do swojego rodzinnego miasteczka, by tam spędzić najgorsze lata. Powróciwszy do Paryża został konserwatorem Luwru, gdzie przez pewien czas nawet mieszkał. Ale to już nie były jego czasy. Przestał malować. Co chwilę uciekał do Grasse, by znów powracać do stolicy. Zmarł 22 sierpnia 1806. Został pochowany w kościele Saint Roch, gdzie do dziś spoczywa. Miejsce pochówku ma również wymiar symboliczny. Kamień węgielny pod budowę wmurowała Anna Austriaczka wraz ze swym synem, młodym Ludwikiem XIV. Podczas rewolucji został bardzo zniszczony. A w 1795 Napoleon Bonaparte na jego wejściowych schodach stłumił ostatnią bitwę powstania.

Twórczość Jean – Honoré Fragonard to ogrom prac. Ponad 550 obrazów i tysiące rysunków. Są dziś w muzeach i prywatnych kolekcjach na całym świecie, m.in: w Luwrze oraz Musée Jacquemart André w Paryżu, J. Paul Getty Museum w Los Angeles, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Ermitażu w Petersburgu, Starej Pinakotece w Monachium, Frick Collection w Nowym Jorku i oczywiście w Musée Fragonard – Collection Hélène et Jean-François Costa w Grasse.

Artysta nie datował swoich prac, dlatego trudno ustalić dokładny czas powstania. Jednak z całą pewnością możemy zaliczyć do najbardziej znanych jego  dzieł prace:

„Czytająca młoda dziewczyna”

„Ciuciubabka pod parasolką”

„Huśtawka”

„Skradziony pocałunek”

„Posiłek na trawie”

„Dobra matka”

„Zbyteczny opór”

„Nowa modelka”

„Praczka”

„Mały Pierrot”

„List miłosny”

„Kobieta z psem”

„Pamiątka”

„Inspiracja”

 

Zdjęcia:

Autoportret, Muzeum Fragonarda w Grasse, https://pl.wikipedia.org

CIuciubabka – Toledo Museum of Art, Ohio, https://pl.wikipedia.org

Lekcja muzyki – Luwr Paryż, https://pl.wikipedia.org

Natchnienie – Luwr Paryż, https://pl.wikipedia.org