BIBLIOTEKA MARZEŃ

IMPRESJONIZM – INSPIRACJE I DZIEDZICTWO. RECENZJA ALBUMU

Bogactwo cytatów, reprodukcji i zwięzłych informacji. Tym charakteryzuje się album Wydawnictwa Arkady „Impresjonizm. Inspiracje i dziedzictwo”

 

IMPRESJONIZM – RECENZJA

Niewątpliwie atutem pozycji jest sam styl pisania, który powinien podobać się zarówno znawcom tematu, jak i początkującym adeptom sztuki. Jest zwarty, ciekawy oraz prosty. Bardzo trafnie dobrane słowa pomogą poznać impresjonizm. Rzetelnie przedstawiona charakterystyka kierunku od inspiracji i jego początków, aż do schyłku i wpływie na sztukę modernistyczną.

Autorzy słusznie wychodzą od angielskich pejzażystów, by pokazać kształtowanie się nowego ruchu artystycznego – jego genezę i założenia pierwszych twórców. Znajduje się także podrozdział o szkole barbizońskiej, która uciekała od wszechobecnego akademizmu.

 

IMPRESJONIZM – RECENZJA

Prezentowanie innowacji oraz wyjątkowości stylu pokazuje, czym tak naprawdę był impresjonizm. Jak czytamy: „Chociaż nie stworzyli własnej teorii estetycznej, impresjoniści zgłębili nowy sposób malowania, poszukując prawie jednomyślnie ulotnego wrażenia, które pragnęli pochwycić, a które stanowiło temat obrazu. Perspektywa nie podlegała już prawom geometrii, lecz wynikała z dysocjacji barw, która określała przestrzeń, formy i bryły, przy czym wszystko to było jedynie zasugerowane bardziej przez pojedyncze pociągnięcia pędzla niż przez rysunek”

Książka prezentuje podejście impresjonistów do sztuki, ale co więcej omawia bardziej szczegółowo poszczególnych ich przedstawicieli. Zapoznamy się miedzy innymi z twórczością: Monet’a, Manet’a, , Sisley’a, Degas, Pissarro, Renoir, Morisot, Cassatt. Dodatkowo dostajemy wzmianki o artystach, którzy pozostali pod wpływem impresjonistów: Guillaumin, Caillebotte, Sargent oraz tych, którzy wychodząc od założeń nowego stylu podążyli własną ścieżką: Cézanne, Seurat, Signac, Van Gogh, Touluse- Lautrec.

 

IMPRESJONIZM – RECENZJA

Wydawnictwo Arkady znane jest z pięknie wydawanych publikacji. I tu również nie zawiedziemy się. Książka jest przyjemna w dotyku, co jest niezwykle istotne w przypadku pozycji albumowych. Dobrze odwzorowane kolory, ciekawy projekt graficzny i naprawdę ogrom fotografii. Co ważne, każda z informacją o dacie powstania, wymiarach, miejscu przechowywania i ciekawostkach.

Publikacja jest świetna dla miłośników sztuki, którzy pragną poznać impresjonizm i nie wiedzą, od czego zacząć. To może być niezwykły początek przygody z awangardą XIX wiecznego malarstwa. Będzie również wspaniałym prezentem, gdyż barwne reprodukcje umilą każdą chwilę.

Przyjemnej lektury:)

 

IMPRESJONIZM. INSPIRACJE I DZIEDZICTWO

Wydawnictwo Arkady 2017