BIBLIOTEKA MARZEŃ

FOTOPRZEWODNIK PARYŻ UMILI WAM JESIENNE i ZIMOWE WIECZORY

Fotoprzewodnik Paryż to wspaniały prezent od Alma Press. Miło przenieść się do stolicy poprzez wspaniałe zdjęcia publikacji.

W takie dni jak dziś, gdy słońce niepewnie wygląda zza chmur, lubię usiąść z książką w dłoni I przenieść się w miejsca, które kocham. A już teraz, gdy pandemia zamknęła nas w domach i utrudniła swobodne podróżowanie, choć chwila zapomnienia z pięknymi zdjęciami jest na wagę złota.

Dzięki Wydawnictwu Alma-Press powróciłam do mojego ukochanego miasta. Ich fotoprzewodnik  „Paryż” nie jest wielkim albumem, a jednak jest tak uroczy, że ma się ochotę zaglądać do niego co chwila.

Alastair Horne był angielskim dziennikarzem i podróżnikiem. W latach 50-tych pracował dla Daily Telegraph jako korespondent zagraniczny. Paryż był mu szczególnie bliski. Regularnie odwiedzał go i zgłębiał jego tajemnice. Napisał kilka książek o historii miasta: „Upadek Paryża: oblężenie i komuna”, „Straszny rok: Komuna Paryska” czy też „Siedem wieków Paryża”.

Fotoprzewodnik, który Wam dziś prezentuję jest zupełnie inny. To przepiękna podróż do miasta sztuki, artystów, dobrego jedzenia, mody haute-couture, romantycznych kafejek, a przede wszystkim … życia.

We wstępie czytamy:

„Paryż jest niezwykły. Jak powiedział w 1844 roku Charles Dickens – jest najbardziej niezwykłym miejscem na świecie.”

I właśnie to autor nam chce przekazać. Ponad dwieście fotografii opatrzona jest krótkim opisem, który przybliża dane miejsce. I tak mamy tu: Paryż na co dzień, Smaki Paryża, Ciekawe miejsca: dawne i współczesne, Miasto świateł, Piękno i funkcjonalność czyli transport w Paryżu.

Znajdziemy tu informacje historyczne np. o mostach czy ważnych wydarzeniach. Wspomnienia o sztuce, muzeach, architekturze. Nowinki kulinarne i gastronomiczne. Co ciekawe, nawet niepozorne niekiedy zdjęcia, autor wykorzystuje, by przekazać nam ciekawostkę jak w przypadku fotografii ptaków przelatujących nad kominami wentylacyjnymi Centrum Pompidou. To krótkie i prawdziwie dziennikarskie notatki, niczym własne zapiski z podróży, które tworzymy czasem w czasie wędrówek po nowych miejscach.

Album ten jest właśnie taką niezwykłą pamiątką, jaką Alastair Horne zostawił nam ze swojego miejsca na ziemi. Paryż, który on widzi, jest na pewno Paryżem, jakim chcielibyśmy zapamiętać. Nostalgiczny, pełen magii, uroku. Zupełnie jak w filmie Woody Allena – wraz z każdą kartą przenosimy się w głąb tajemnicy, historii, piękna.

Na pewno ma tutaj znaczenie sposób, w jaki książka została wydana. Niewielki format prostokąta zawiera ponad 220 stron. Miękka, aksamitna okładka, wyrazista czcionka, bardzo dobrej jakości zdjęcia są znakiem rozpoznawczym.

Fotoprzewodnik mógłby być wspaniałym prezentem dla miłośników miasta świateł, nasza pamiątką na zimowe wieczory lub tych, którzy dopiero się wybierają do Paryża. Bez wątpienia utulenie się w zdjęcia i wczytanie w słowa autora zachęcą do własnego odkrywania stolicy Francji. Przecież to miasto, którego

uroda […] musi z pewnością wpływać na codzienne życie mieszkańców. Nawet najbardziej prozaiczne czynności są wykonywane w spektakularnym otoczeniu…”

Tak więc, nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnięcie po album, a potem… podróż.

FOTOPRZEWODNIK – PARYŻ

Alastair Horne

Oficyna Wydawnicza  Alma – Press 2019