MIEJSCA Z DUSZĄ

MUZEUM CLUNY I DAMA Z JEDNOROŻCEM –

Przepiękne tapiserie z końca XV wieku są jednym z najcenniejszych dzieł znajdujących się w Muzeum Cluny w Paryżu.

Dama z jednorożcem jest cyklem poświęconym zmysłom ludzkim. Do dziś nie wiadomo, kto jest ich autorem oraz kto zlecił ich wykonanie. Ale oczywiście mamy pewne przypuszczenia.

Prawdopodobnie to jeden z arystokratów na dworze Karola VIII – Jean Le Viste kazał stworzyć tapiserie we Flandrii jako prezent dla swojej żony. To właśnie jego herb widzimy na niektórych fragmentach gobelinów. Ukryte na wieki zostały odnalezione dopiero w  1841 na zamku w Boussac. W tym miejscu widziała je George Sand, które potem dokładnie je opisała. Co ciekawe było ich 8! Gdzie są pozostałe i co przedstawiały? Tego niestety nie wiemy. Jednak to pisarka poinformowała ówczesnego inspektora zabytków Prospera Mérimée o cennym dziele. Dzięki temu trafiły do Paryża, gdzie do dziś można je podziwiać.

A czymże są tapiserie DAMY Z JEDNOROŻCEM? Najważniejsze jest tu samo dzieło, które pozostaje tajemnicze i niesamowicie symboliczne.

Wyraziste, podstawowe kolory niebieskiego i czerwonego kontrastują ze sobą. Panuje tu istny horror vacui ułożony z kwiatów, roślin, drzewek, zwierząt. Jeśli dobrze się przypatrzycie odkryjecie mnóstwo gatunków przyrodniczego świata.

Każda z prac poświęcona jest jednemu zmysłowi. I tak mamy tu: węch, smak, dotyk, wzrok, słuch oraz ostatni gobelin A mon seul desir  jako symbol miłości bądź mądrości. Każdemu przedstawieniu niewiasty towarzyszy jednorożec (symbol czystości, niewinności, w sztuce chrześcijańskiej interpretowany jako sam Chrystus) oraz lew. Wszystkie również mają podobny układ kompozycji, w którym kobieta pośrodku ustawiona jest na bardzo kwiatowym, drobnym tle.

A mon seul desir – GOBELIN Z CLUNY
WZROK – GOBELIN Z CLUNY
SMAK– GOBELIN Z CLUNY
DOTYK -GOBELIN Z CLUNY
SŁUCH – GOBELIN Z CLUNY
WĘCH -GOBELIN Z CLUNY

Gobeliny stały się na tyle popularne, że weszły do kultury masowej. Widzimy je nawet w Harrym Potterze, gdzie zdobią ściany świetlicy uczniów w Gryffindor House!