ATELIER SZTUKI,  BIBLIOTEKA MARZEŃ

DA VINCI I JEGO CODEX LEICESTER

52 miliony dolarów. Na tyle wyceniana jest obecnie najdroższa książka świata. Dzieło liczące ponad 500 lat znajduje się w rękach prywatnych. W roku 1994, zakupił je nie kto inny, jak jeden z najbogatszych ludzi – Bill Gates.

O jakiej pracy mowa?

CODEX LEICESTER

Codex Leicester autorstwa samego Leonarda da Vinci to manuskrypt całkowicie wyjątkowy. Powstał w latach 1504 – 1508 i stał się zbiorem myśli, badań, obserwacji mistrza renesansu. To właśnie tam odnajdziemy informacje o Księżycu, Słońcu i Ziemi, promieniowaniu ziemi, historii ziemi, biologii, właściwości, wody i skał, a także mnóstwo doświadczeń oraz dociekań z zakresu sztuki. Co ciekawe Codex jest napisany pismem lustrzanym w języku włoskim, a więc przeczytać można je jedynie za pomocą lustra. Leonardo bogato zilustrował swoje zapiski, a wszystko rozmieścił w formie 18 arkuszy papieru, złożonych i zapisanych obustronnie. Dzięki temu otrzymaliśmy manuskrypt liczący 72 strony – prawdziwe arcydzieło XVI-wieczne.

CODEX LEICESTER, MANUSCRIPTUM DOM EMISYJNY

Dlaczego jednak Codex nosi nazwę Leicester, a nie da Vinci? Otóż w roku 1717 hrabia tejże krainy angielskiej, niejaki Thomas Coke zakupił prace jednocześnie nadając jej tytuł Leicester. Aż do roku 1980, kiedy to filantrop Armand Hammer stał się właścicielem księgi i zmienił nazwę na Codex Hammera. Dziś powróciła nazwa Leicester, a samo dzieło krąży po muzeach świata, gdyż jest udostępniane przez Gates’a. Raz do roku wystawiany jest w jednym, wybranym przez milionera miejscu! Właśnie dlatego możliwe było wykonanie wiernej kopii, a bardziej właściwie powinniśmy powiedzieć  – naukowej repliki Codexu Leicester.

CODEX LEICESTER, MANUSCRIPTUM DOM EMISYJNY

Czym są takie kopie?

To wierne, naukowe i co warto podkreślić, legalne kopie dzieł, odtwarzane w oryginalnych rozmiarach. Za pomocą nowoczesnych technik: skanerów, drukarek, aparatów fotograficznych tworzone są poszczególne części. Ale to, co wpływa na ich jakość, to ogromna praca ludzka – artyści, którzy tworzą okładki, odtwarzają ilustracje, pismo, a nawet zapach i strukturę papieru. Wszystko po to, by jak najwierniej oddać charakter, jakość oryginału.

Takie dzieła są już dostępne na Aukcjach Dzieł Sztuki i stają się bardzo docenianą oraz pożądaną inwestycją. Również w Polsce możemy zapoznać się z publikacjami faksymile. Od 2016 roku istnieje Dom Emisyjny Manuscriptum –  wyjątkowe Wydawnictwo Ksiąg Jubilerskich.

Twórcy poszukują wyjątkowych dzieł na całym świecie. Jak sami mówią: „Chcąc o nich przypomnieć szerszej publiczności, Dom Emisyjny bierze na siebie odpowiedzialność za ich wierne, naukowe odtworzenie. Podkreślając ich znaczenie nadaje im nowy, wyjątkowy i drogocenny charakter dodając niezwykłe, jubilerskie oprawy. ”

CODEX LEICESTER, MANUSCRIPTUM DOM EMISYJNY

Ich niezwykle drobiazgowa, wręcz miniaturowa praca sprawia, że dzieła zyskują niebywały charakter.

Taki właśnie jest Codex Leicester wydany w 500-lecie śmierci Leonarda da Vinci. Wykonany techniką rzeźby w papierze ma wymiary 29 x 22 cm. Trzymany jest w specjalnej skrzyni drewnianej, w opakowaniu z naturalnej skóry z pieczęcią lakową i certyfikatem ręcznie numerowanym w kancelarii notarialnej.

Wykonano 199 egzemplarzy manuskryptu, z czego tylko  50 przeznaczonych jest na rynek Polski. Jego cena to prawie 13 000 złotych, ale szacunkowa wartość za kilka lat może okazać się dużo wyższa.

Czyż Carlos Ruiz Zafón nie pisał: „Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią.”

Codex Leicester możecie nabyć w Wydawnictwie Manuscriptum w Warszawie

https://manuscriptum.pl/pl/

ps.

W ofercie znajdują się również inne, niezwykłe dzieła, o których powiemy niebawem na łamach France & Style

 

Materiały dzięki uprzejmości Manucsriptum Dom Emisyjny