MIEJSCA Z DUSZĄ

GUSTAVE MOREAU I JEGO NIEZWYKŁY DOM

Niedaleko dworca St.Lazare w Paryżu, na nieco ukrytej i jakby zapomnianej uliczce, znajduje się piękny dom. Nie zwykła kamienica francuska, ale miejsce, które przenosi nas w świat snów, symboli i dekoracyjnej fantazji.

Musée Gustave Moreau mieści się w domu malarza, który przyszedł na świat 6 kwietnia 1826 roku. W zasadzie całe życie spędził w stolicy Francji. Uczył się co prawda również we Włoszech, ale to właśnie Paryż stał się jego miejscem na ziemi.  W swej twórczości był indywidualistą. Obok jego prac nie da się przejść obojętnie. Zwracają uwagę nie tylko swą tematyką zaczerpniętą z mitologii i Biblii, ale także formą. Są dopracowane w szczegółach, bardzo bogate w treść oraz niezwykle malarskie.

Moreau to malarz symbolista i tak wędruje się przez jego dom. Kilka pięter, strome schody i z każdym piętrem nowa odsłona. Mnóstwo pamiątek po artyście, wspomnień i historii. Gdy już przejdziemy wszystkie pomieszczenia trafiamy do ogromnej, wysokiej pracowni ze spiralnymi schodami. A tam czekają na nas obrazy mistrza. Lubię to muzeum z jeszcze jednego ważnego powodu. Jego się nie zwiedza. W nim się po prostu jest. Można w ciszy, bez tłumów gości obok, wędrować spokojnie przez kolejne sale i delektować się dziełami. A jest ich mnóstwo. Artysta zostawił Francji ponad 1000 obrazów olejnych i akwarel oraz 7000 rysunków. Nie starczy nam jedna wizyta w muzeum, by każdemu poświęcić należyta uwagę. Dlatego zachęcam do kilku odwiedzin tego schowanego pomiędzy uliczkami Domu Gustava Moreau. Artysta zmarł 18 kwietnia 1898 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu Montamartre.

Niektóre z prac, nie tylko z Musée Gustave Moreau:

„Edyp i Sfinks”

„Orfeusz”

„Europa i Byk”

„Widzenie”

„Taniec Salome”

„Faeton”

„Kwiat mistyczny”

„Hezjod i Muza”

„Dalila”

„Zjawa”

„Zalotnicy”

„Prometeusz”

„Anioł wędrujący”

„Jednorożce”

„Podróżujący poeta”

 

 

Adres muzeum: Musée national Gustave Moreau
14 rue de La Rochefoucauld
75009 Paris

 

Zdjęcia:

Autoportret, École des Beaux-Arts, Paris, France, https://pl.wikipedia.org/wiki/

Orfeusz, Musée d’Orsay, Paryż, https://pl.wikipedia.org/wiki/

Europa i Byk, By Gustave Moreau, https://commons.wikimedia.org/

Muzeum, zbiory redakcji