FRANKOFONIA W POLSCE

W Polsce trwa Festiwal Frankofonii. To cały cykl koncertów, wystaw, eventów i spotkań dla wszystkich, którzy kochają język oraz kulturę francuską. W tym roku instytuty Alliance française w naszym kraju zorganizowały niesamowicie ciekawy program.

Wraz z uczelniami, szkołami, instytucjami kulturalnymi, a nawet restauracjami, mamy okazję przez miesiąc czasu cieszyć się smakami kulinarnymi, wzrokowymi i estetycznymi Francji. W Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Toruniu, Szczecinie, Katowicach, Warszawie wszyscy wielbiciele mogą zaplanować wspaniały czas obfitujący w crème de la crème francuskiej kultury. Szczegółowy program można przeczytać na stronach Instytutu. A czym jest sama Frankofonia?

To Międzynarodowa Organizacja składającą się z 57 krajów i rządów o statusie członków oraz 20 krajów obserwatorów, położonych na pięciu kontynentach. Polska jest w nim od roku 1997. Na całym świecie to prawie miliard osób.  Ich zadania to przede wszystkim: promocja języka francuskiego i kultury kraju, działalność na rzecz kształcenia dzieci i młodzieży, wspomagania zrównoważonego rozwoju. Spotkania Rady odbywają się co dwa lata. W tym roku gospodarzem będzie Armenia.

OIF (Organisation internationale de la Francophonie) powstała 20 marca 1967. Z racji upamiętnienia tego dnia, co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii.

O Frankofonii możecie poczytać na stronach:

https://www.francophonie.org/

Program tegorocznej frankofonii w Łodzi to m.in:

Teatr Nowy w Łodzi, « La petite fille aux allumettes » Drameducation
Alliance Française Wystawa fotografii prof. Tomasza Domańskiego, pt. « Cienie », Culture.be Kultura belgijska w pigułce
Dom Literatury, « Flaubert we współczesnej literaturze »z udziałem Renaty Lis i Anity Staroń
Teatr Mały w Manufakturze, Spektakl « FANNY » de Marcel Pagnol (spektakl po francusku)
Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej, XVI Łódzki Festiwal Piosenki Francuskiej Plein Chant (kategoria: liceum, studia)
XIII LO, « La voie des livres – lecteurs publics »
Centrum Dialogu, ul. Wojska Polskiego 83, V Mały Festiwal Piosenki Francuskiej
Sukcesja, XVI Łódzki Festiwal Piosenki Francuskiej Plein Chant (kategoria: szkoła podstawowa klasy 7, 8 oraz gimnazjum)