AUKCJA ÉCOLE DE PARIS W DESA UNICUM

157,2 mln zapłacono za akt Amedeo Modiglianiego w domu aukcyjnym Sotheby’s. To kolejny dowód na ogromne zainteresowanie malarstwem z kręgów École de Paris na światowym rynku sztuki. Widać je również w Polsce. Już 24 maja w DESA Unicum odbędzie aukcja poświęcona w całości Szkole Paryskiej. Pod młotek pójdzie m.in. „Akt leżący na czerwonym prześcieradle” Mojżesza Kislinga nawiązujący do twórczości przyjaciela artysty – Modiglianiego.

„Nu couché” jest największą pracą w dorobku Modiglianiego. Obecnie jest również najdroższym dziełem w historii domu aukcyjnego Sotheby’s. Namalowany w 1917 roku, na trzy lata przed śmiercią Modiglianiego, obraz wywołał skandal, podczas swojego pierwszego i jedynego pokazu w Galerie Berthe Weill w Paryżu. Wystawę zajęła wtedy policja. Artyści z kręgów Ecole de Paris lubili kontrowersje. Modigliani wraz z Mojżeszem Kislingiem należał do podopiecznych Leopolda Zborowskiego – obecnie jednego z najbardziej znanych marszandów na świecie, człowieka o genialnej intuicji. Zborowski mimo, że sam nie miał zbyt wiele pieniędzy (zmarł zresztą w nędzy) dbał o to, aby jego podopiecznym nigdy nie zabrakło narzędzi malarskich i środków na kobiety do towarzystwa, używki i inne ekscesy. Był czas, że Mojżesz Kisling cieszył się we Francji większą popularnością niż Picasso. O jego pijackich ekscesach pisały się nie tylko francuskie brukowce, malarz był też stałym bywalcem rubryki towarzyskiej Vogue’a. Na majowej aukcji pojawią się aż cztery prace Kislinga, w tym kultowa m.in. „Akt leżący na czerwonym prześcieradle” nawiązujący do twórczości Modiglianiego. Tego rodzaju reprezentacyjne akty Kislinga są dużą rzadkością na rynku aukcyjnym.

W czerwcu 1914 roku cały Montparnasse żył pojedynkiem między Kislingiem a Leopoldem Gottliebem. Z pola walki towarzystwo miało przenieść się do kawiarni „La Rotonde”. Przyczyna starcia pozostaje nieznana, ale walka w kręgu Ecole de Paris przeszła do legendy. Gottlieb miał duży wpływ na polską scenę artystyczną, był aktywnym współtwórcą paryskiej bohemy. Prezentowana na wystawie „Wieczerza rybaków” stanowi dzieło wybitne. Życie francuskiej bohemy skupiało się wokół paryskich kawiarni. To tam artyści nawiązywali znajomości, prowadzili interesy, niejednokrotnie swoimi pracami płacili za posiłki. Stałą bywalczynią jednej z najsłynniejszych kawiarni – „Le Dôme” była Mela Muter. Na aukcji pojawi się jej praca „Martwa natura z butelką”. W latach 20-tych Paryż przeżywał swoje „annes folles” – szalone lata. Malarze stali się arystokratami świata sztuki. Organizowali wystawne bale i przyjęcia w swoich willach projektowanych przez awangardowych architektów w tym m.in. Le Corbusiera. Jedną z beneficjentek tego okresu stała się Mela Muter – rozchwytywana portrecistka zamieszkała w domu zaprojektowanym przez pioniera współczesnej architektury Auguste’a Perreta.

Dla przybyszów z Europy Środkowo-Wschodniej Paryż był miastem mitycznym. Niósł obietnicę sławy i kariery. W poszukiwaniu wolności do Paryża zjeżdżali artyści z całej Europy. Próbując za wszelką cenę zapomnieć o okrucieństwach I Wojny Światowej, oddawali się euforii, szaleństwu i nieustannej zabawie. Artyści żydowscy, często w swoich krajach wykluczeni z powodu pochodzenia i wyznania, nad Sekwaną mogli cieszyć się swobodą edukacji i niezależnością w wyborze ścieżki artystycznej. Paryż przynosił im poczucie wolności. Dziś, mówiąc o kręgach École de Paris, wymienia się ok. 150 nazwisk, w rzeczywistości artystów zjeżdżających do stolicy Francji były tysiące. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 61 dzieł autorstwa 36 artystów, którzy aktywnie współtworzyli scenę artystyczną Montparnasse’u pierwszych dekad XX wieku.

W czwartek 17 maja o godz. 19:00 w DESA Unicum odbędzie się spotkanie z najbardziej znanymi kolekcjonerami École de Paris w Polsce. O swoich zbiorach i fascynacji Szkołą Paryską opowiedzą Marek Roefler i Wojciech Fibak.

Aukcja École de Paris: 24 maja 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa. Wystawa obiektów: 14-24 maja 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa Warszawa, wstęp wolny.

Więcej informacji o aukcji École de Paris oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

https://desa.pl/pl/auctions/482/ecole-de-paris-zobacz-pierwsze-obiekty-24-maja-2018-godz-19

Materiały oraz zdjęcie dzięki uprzejmości DESA Unicum